Jak zorganizować ślub w Hiszpanii? 7 kroków, praktyczny poradnik – Twoje hiszpańskie wesele

curators:

presenting from:

opening hours:

price:

Jeśli myślicie o tym, aby wziąć ślub za granicą, Hiszpania może być idealnym miejscem dla Was. Z jej pięknymi krajobrazami, ciepłym klimatem, kulturowymi atrakcjami i pysznym jedzeniem, Hiszpania przyciąga pary z całego świata. Z perspektywy osoby, która prawie całe życie spędziła w Polsce, muszę przyznać, że klimatycznie jest to dużo lepszy wybór. W tym poście, jako fotografka ślubna pracująca i mieszkająca w Walencji, chciałabym podzielić się z Wami kilkoma wskazówkami, jak zorganizować tutaj ślub krok po kroku. Biurokracja w Hiszpanii ma się świetnie, ale myślę, że trochę papierologii jest warte tego doświadczenia.

 1. Wybierzcie idealne miejsce – Hiszpania oferuje wiele pięknych miejsc, w których można wziąć ślub. Na przykład możecie wybrać jedną z malowniczych plaż na Costa Blanca lub Costa del Sol, wspaniałe winnice w La Rioja lub ciepłe i słoneczne wyspy Baleary. Wybierzcie miejsce, które odpowiada Waszemy stylowi i osobowościom. Jeśli chodzi o konkretne lokalizacje, w każdym z tych miejsc znajdziecie piękne winnice, zameczki, restauracje przy plaży. Najbardziej typowym miejscem, w którym można wziąć ślub są “masías” i “fincas”. Tak się nazywają w Hiszpanii restauracje/gospodarstwa znajdujące się z reguły poza miastem. Jeśli chcecie zorganizować prawdziwie “Hiszpańskie” wesele, tego będziecie szukać.

 2. Wybierzcie idealną porę roku – Hiszpania oferuje piękne krajobrazy przez cały rok, ale pamiętajcie, że niektóre regiony są bardziej popularne w określonych porach roku. Upewnijcie się, że wybieracie datę, która będzie dla Was idealna. Pamiętajcie, że w niektórych regionach w okresie letnim mogą Was spotkać naprawdę wysokie temperatury, co nie zawsze jest pożądane (szczególnie gdy masz na sobie piękną, ale ciężką i wielowarstwową suknię ślubną)

 3. Określcie wymagania prawne i wybierzcie rodzaj ceremonii – W Hiszpanii można mieć ceremonię cywilną lub ceremonię religijną. Ceremonie cywilne mogą odbywać się w ratuszu lub innym miejscu zatwierdzonym przez rząd, podczas gdy ceremonie religijne mogą odbywać się w kościele lub innych instytucjach religijnych.: każdy region w Hiszpanii ma swoje własne wymagania prawne dotyczące małżeństwa, dlatego ważne jest, aby zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami wybranej lokalizacji.
  Ogólnie rzecz biorąc, w większości przypadków musicie przedstawić poniższe dokumenty, aby wziąć ślub:

  1. kościelny – dowody tożsamości, akty urodzenia, pisemną zgodę na zawarcie małżeństwa z urzędu stanu cywilnego w Polsce (można złożyć podanie również w konsulacie), akt chrztu, który musi mieć dwie pieczątki: z parafii oraz z kurii, świadectwo bierzmowania. Tak jak w Polsce, należy odbyć kurs przedmałżeński – można go odbyć w Polsce lub w Hiszpanii, oraz zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa

  2. cywilny – dowody tożsamości, akty urodzenia, zaświadczenie o stanie cywilnym obu partnerów oraz zaświadczenie o stanie wolnym, certyfikat rejestracji, kopia paszportu jednego świadka

 4. Zatrudnijcie fotografa ślubnego (i kamerzystę) – fotograf ślubny uchwyci piękne chwile z dnia ślubu i stworzy trwałe wspomnienia, do których będziecie mogli wracać po latach. Zatrudniając fotografa ślubnego, szukajcie kogoś z doświadczeniem, dobrym portfolio i stylem pasującym do Waszego gustu (tutaj znajdziesz przydatne informacje o tym, czego szukać u fotografa ślubnego). Nigdy nie przestanę powtarzać, jak ważne jest znalezienie odpowiedniego fotografa na swój ślub. To musi być osoba, do której będziecie mieć zaufanie i przy której będziecie się czuć pewnie i komfortowo.

 5. Kiedy już wybierzecie idealne miejsce i datę, skontaktujcie się z innymi lokalnymi usługodawcami, takimi jak organizatorzy ślubów, florystyka, dekoratorzy, katering, DJ-e i, oczywiście, fotografowie ślubni. Upewnijcie się, że usługi, które oferują, pasują do Twojego stylu i budżetu.

 6. Dodajcie hiszpańskie elementy do Waszego wesela (jeśli chcecie bo przecież nie musicie) – Hiszpania ma bogatą kulturę i tradycje, które warto uwzględnić podczas planowania swojego wesela. Tutaj możecie zobaczyć najważniejsze różnice pomiędzy polskim, a hiszpańskim weselem. Na przykład, na większości hiszpańskich wesel z reguły po ceremonii, goście zapraszani są na tak zwany Coctel, w trakcie którego można spokojnie porozmawiać ze wszystkimi, napić się wina i cieszyć się przekąskami, zanim wszyscy usiądą do oficjalnej kolacji. Możecie dodać elementy kultury hiszpańskiej do Waszego wesela, takie jak tapas, sangria lub flamenco.

 7. Ostatnie, ale nie mniej ważne – cieszcie się Waszym dniem! W końcu najważniejsze jest to, żebyście oboje cieszyli się jednym z najważniejszych dni w Waszym życiu. Zrelaksujcie się, bawcie się dobrze i korzystajcie z piękna Hiszpanii. Skupcie się na sobie i Waszych gościach, a odpowiednia dobrany fotograf będzie przy Was, by Was wspierać oraz dokumentować wyjątkowość Waszego dnia, uchwytując wszystkie najpiękniejsze, najradośniejsze i niepowtarzalne momenty Waszego dnia.

Optimized with PageSpeed Ninja